Ile powinniśmy pracować?
W ostatnim numerze magazynu #coaching można znaleźć wywiad z panem #ŁukaszSzymula, country managerem w Tradedoubler, zajmującej się marketingiem cyfrowym. Tematem rozmowy był proces zmiany 8-godzinnego dnia pracy na 6-godzinny. Proces rozpoczęty w 2019 roku z pewnością został zakończony sukcesem, ponieważ nie tylko obniżono czas pracy, ale również uzyskano większą wartość zamówień, które generują dla klientów i wzrost zysku operacyjnego przedsiębiorstwa. Najbardziej kluczowym w procesie okazał się brak przyzwolenia na marnotrawienie czasu. Dotyczyło to min. ograniczenia spotkań do określonego czasu, zmiana mentalności pracowników. Jest to na razie pierwsza firma w Polsce, która po 15 latach tradycyjnej pracy przeszła na tryb 6-godzinnego dnia pracy. Oczywiście skrócony czas pracy wprowadziło wcześniej kilka startupów.
Jaki jest średni tygodniowy czas pracy na świecie? Najdłużej, bo 48 godzin tygodniowo pracują w Kolumbii. Podobnie w Meksyku i w Turcji. W połowie stawki, bo w wymiarze 40 godzin tygodniowo jest Polska, Węgry, Kostaryka, Ekwador, Brazylia, Urugwaj, Izrael. Nieco mniej, bo pomiędzy 38 a 35 godzin tygodniowo pracują w Argentynie, Wielkiej Brytanii, Austrii, Irlandii, Szwecji, Australii, Niemczech i Szwajcarii. Najmniej – 35 godzin tygodniowo, czy średnio 7 godzin dziennie pracują w Holandii, Chile, Paragwaju, Norwegii i Danii.
Należy dodać, że niektóre opracowania biorą pod uwagę średni roczny czas pracy. Tutaj z przeanalizowanych 40 krajów dwie skrajności pozostają bez zmian – Kolumbia 47,7 średnio godzin w tygodniu (dane za 2018 rok OECD) i Holandia 29 godzin średnio w tygodniu (dane za 2018 rok OECD). Powyższe opracowania nie analizują nadgodzin spędzonych w pracy.
Skrócenie czasu pracy do 6 godzin jest nowym trendem. Nie da się go wprowadzić od razu do wszystkich przedsiębiorstw z zachowaniem wydajności i zysków. Na dziś to pokusa przede wszystkim dla branży IT oraz tam, gdzie możemy podnieść efektywność i wyeliminować marnotrawienie czasu.
#praca #bezpieczeństwo #ospsbhp #bhp #szkolenia #katowice #mentor #coach #efektywność